עורך דין תביעות קטנות

תביעות קטנות – פתרון יעיל ופשוט לסכסוך כספי

תביעה קטנה הינו הליך משפטי שמתנהל בבית משפט לתביעות קטנות אשר מקום מושבו בבית משפט השלום. בתביעה קטנה הצדדים לא יכולים להיות מיוצגים על ידי עורך דין, וכמו כן בית המשפט דן רק בסכסוכים כספיים. כלומר, בית משפט לתביעות קטנות אינו מוסמך לתת צווי עשה וצווים אחרים אלא רק סעד כספי.

תקרת הסכום הכספי שניתן לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות משתנה מעת לעת, אך היום ניתן להגיש תביעה קטנה עד לסכום של 34,000 ש"ח.

בית משפט לתביעות קטנות למעשה מאפשר אנשים פרטיים ובעלי עסקים (לא חברות בע"מ), לפתור סכסוכים כספיים בעלות נמוכה יחסית ומבלי לשכור את שירותיו של עורך דין להליך משפטי ארוך. ולכן, ההליך המשפטי של תביעה קטנה הינו קצר משמעותית מהליך משפטי רגיל אחר. לדוגמא: בבית משפט לתביעות קטנות מתקיים בדרך כלל דיון אחד בלבד שהינו דיון הוכחות, ושלאחריו נותן בית המשפט פסק דין.

בנוסף, בבית משפט לתביעות קטנות לא מגישים: תצהירים, גילוי מסמכים ושאלונים, ובדרך כלל גם לא מתקיים קדם משפט. כלומר, ההליך הינו הליך קצר שבו מגישים הצדדים את כתב התביעה, את כתב ההגנה, וניתן גם להגיש כתב תביעה שכנגד ובהתאמה כתב הגנה שכנגד. 

איך מגישים תביעה קטנה?

ראשית יש להגיש כתב תביעה. כתב התביעה יכול שיעשה לבד ע"י בעל הדין ויוגש לבית המשפט, או, יכול שיכתב ע"י עורך דין שמתמחה בתביעות קטנות. כלומר, אמנם בעל דין בבית משפט לתביעות קטנות לא יכול להיות מיוצג ע"י עו"ד, אך בהחלט בעל הדין יכול להיעזר בעו"ד לצורך כתיבת כתב התביעה.

כתב התביעה הקטנה צריך שיהיה מנומק ומוסבר היטב, ובנוסף חשוב לצרף אל כתב התביעה את כל האסמכתאות הרלוונטיות אשר מאמתות את הנטען בכתב התביעה כגון: קבלות/חשבוניות, צילומים, אסמכתאות אחרות וכו'. כמו כן במידה ורוצים לזמן לדיון עד מטעם התביעה, יש לבקש זאת כבר בשלב הגשת התביעה מבית המשפט.

בתביעות קטנות, לבעל הדין יש 15 ימים להגשת כתב הגנה מטעמו לאחר שקיבל לידיו את כתב התביעה. כתב ההגנה צריך שיהיה גם כן מפורט ומנומק ויכיל את האסמכתאות הרלוונטיות להכחשת עילות התביאה. כמובן שגם במקרה זה, ככל שיש לנתבע עדים שיכולים להעיד לטובתו בדיון, יש לעדכן את בית המשפט שההגנה מבקשת לזמן את העדים ליום הדיון.

הנתבע בבית משפט לתביעות קטנות, רשאי ויכול כמו בתביעה רגילה, להגיש נגד התובע גם תביעה שכנגד, בה טוען הנתבע כי התובע הוא זה שחייב לו כסף. התביעה שכנגד הינה למעשה כתב תביעה לכל דבר ואליו גם כן יש לצרף את כל האסמכתאות הרלוונטיות.

הנתבע יכול להגיש כתב הגנה שכנגד בהתאמה.

חשוב לציין, שחברה בע"מ לא יכולה להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות, אך לעומת זאת, בעל עסק (עוסק מורשה) כן יכול להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות. אך יש לשים לב, אם מגיש אדם פרטי תביעה קטנה נגד חברה בע"מ, החברה כן יכולה להתגונן, אך ללא שכירת שירותיו של עו"ד. למרות זאת, פעמים רבות, חברות שנתבעות בבית משפט לתביעות קטנות (לדוגמא, חברות סלולר, חברות ביטוח וכו'), שולחות נציגים מנוסים ביותר שייצגו אותן באופן קבוע מטעם החברה, ואז אמנם מייצג החברה בבית משפט לתביעות קטנות אינו עו"ד, אך הוא בקיא מאוד בסדרי הדין בבית המשפט.

לכן, חשוב מאוד להתכונן לדיון בבית משפט לתביעות קטנות ולבוא מוכנים לשאול שאלות קשות ולהחקר ע"י השופט והצד השני כמו בכל דיון הוכחות אחר בבית המשפט.

מתי צריך עורך דין לתביעות קטנות?

הליך הגשת תביעה בתביעות קטנות הוא הליך נוח וזול יחסית, לפיתרון של סכסוכים כספיים, ללא צורך בשכירת שירותיו של עורך דין שייצג את הצדדים.

ובכל זאת, פעמים רבות מגיעים אל משרדנו לקוחות אשר נקלעו לסכסוך כספי עם אדם אחר, ומעוניינים להגיש תביעה נגדו בבית משפט לתביעות קטנות.

ראשית כל, צריך לבחון מהו הסכום של התביעה שרוצים להגיש והאם הוא מתאים לבית משפט לתביעות קטנות, שכן אם הסכום הוא גדול יותר, לא ניתן להגיש את התביעה כתביעה קטנה, ויש להגיש אותה לבית המשפט המתאים ובהליך המתאים (לדוגמא: סדר דין מקוצר, סדר דין מהיר, סדר דין רגיל וכו').

עורך דין לתביעות קטנות יכול לעזור למי שזקוק לעזרה בניסוח כתב התביעה בתביעה קטנה, או ניסוח כתב ההגנה (במידה ומדובר בנתבע) וכמובן בהכנת כתב התביעה שכנגד עבור הנתבע.

פעמים רבות כדאי גם לשלוח מכתב התראה טרם נקיטת הליכים משפטיים לפני שמגישים את התביעה הקטנה, כאקט של התראה וגם רצון להראות לבית המשפט בבוא היום כי התובע ניסה לפתור את הסכסוך הכספי בדרכים אחרות שאינן משפטיות.

כלומר, עורך דין לתביעות קטנות יכול לסייע ללקוחותיו בהכנת כתב התביעה הקטנה, בהכנת כתב ההגנה, בהכנת כתב התביעה וההגנה שכנגד, ובנוסף עורך הדין יכול להכין את לקוחותיו לקראת הדיון.

משרדנו מתמחה בהכנת כתבי תביעה וכתבי הגנה לבית משפט לתביעות קטנות וכן בהכנת לקוחותינו לקראת דיונים בבית משפט לתביעות קטנות.

לפרטים נוספים ולייעוץ משפטי צרו קשר!

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print